Rekuperacja

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Rekuperacja to ograniczenie strat wynikających z wentylacji budynku. Umożliwia to dalsze wykorzystywanie energii termicznej. Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną. Kluczowy jest ruch powietrza wytwarzany przez maszynę.  Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach znanych jako rekuperatory.

Po zainstalowaniu rekuperatora zapotrzebowanie energetyczne potrzebne do ogrzania nawiewanego powietrze spada nawet do 80%. Wymiennik ciepła, którego powierzchnia może sięgać do 15 m2, oddają ciepło do powietrza nawiewanego. Technicznie rekuperator zasysa powietrze dwukierunkowo w tym samym czasie. Pierwszy strumień powietrza jest zimny i czysty, zaciągany z zewnątrz budynku. Drugi strumień to powietrze ciepłe, wilgotne, „brudne”. Wyciągane za pomocą okrągłych kratek na suficie i ścianach zwanych anemostatami. Oba strumienie spotykają się w rekuperatorze, nie mieszając się miedzy sobą. Dzieje się tak ponieważ strumienie powietrze płyną odrębnymi kanałami w urządzeniu.

Rekuperacja proparea

Załóżmy temperaturę -15 stopni Celsjusza na zewnątrz, powietrze świeże, przepływające przez wymiennik ciepła rekuperatora, nagrzewa się do temperatury +16,5 stopnia, przy temperaturze panującej w domu + 21 stopni. W zależności od klasy wybranego rekuperatora, rodzaju wymiennika czy wykonanej instalacji temperatura nawiewanego powietrza do domu może się różnić. Z tego powodu dobór odpowiednich komponentów jest tak istotny. Warto zwrócić na nie uwagę przy podejmowaniu decyzji o montażu instalacji.

Korzyści płynące z zainstalowania rekuperacji

Rekuperacja wchodzi w skład domów energooszczędnych oraz pasywnych. Oznacza to oszczędności na ogrzewaniu domu. Zwiększa komfort życia domowników.

  1. Oszczędność energii
  2. Ograniczenie do minimum zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz
  3. Filtracja powietrza (czyste powietrze)
  4. Kompatybilność z funkcjonalnością inteligentnego (smart) domu
  5. Pełna kontrola nad instalacją
  6. Usuwanie wilgoci oraz ewentualnych nieprzyjemnych zapachów
  7. Zwiększenie wartości nieruchomości
  8. Czujniki CO2 oraz wilgoci mogą zapewnić pełną automatyczność rekuperacji
To top